Šatníky pro rockový a gothický styl už mám hotové, než je ale zveřejním, chtěla jsem pár věcí upřesnit. Resp. hlavně jednu věc – jak je to v tomto případě s nošením černé barvy.
Navzdory tomu, že je snadno k sehnání a „nosí ji skoro všichni“, černá barva sluší naprostému minimu lidí. Pokud se jí můžeš vyhnout, udělej to, časem budeš ráda. Ostatně, už jsem o černé psala a každopádně ti doporučuji si tento článek pročíst také.
Dneska se zaměřím na ten jeden konkrétní případ (když tedy nepočítám pohřeb, tam to asi obejít ani nejde), kdy může být problém černou nenosit. A to je zjištění, že máš „temný styl“. Temný styl si můžeme definovat jako styl, pro který je černá důležitá, možná přímo charakteristická. Anebo prostě jakýkoli styl člověka s převahou esence temnoty.
Takhle, ten druhý případ je méně komplikovaný, protože esence temnoty nepotřebuje nutně černou – čistou černou – stačí jí jakékoli tmavé, temné barvy, např. tedy tmavá hnědá, vínová, tmavomodrá – a ty sluší spoustě lidí. Např. styl romantický s esencí temnoty, „temná romantička“, žena „vamp“, apod., může bez černé v pohodě existovat. A pokud černou nosit chce, není nic jednoduššího než ji držet daleko od obličeje, tedy pouze na sukních, kalhotách či botách.
Gothic bez černé už nevypadá úplně jako gothic. A proto píšu tento článek.
Rockový, metalový a gothický jsou ty hlavní styly, které mají problém se bez černé obejít. Jistě, patří i k čarodějnickému, dramatickému nebo minimalistickému stylu, ale ty mohou fungovat i bez ní. Proto pokud jsi zjistila, že jeden z výše zmíněných stylů patří mezi ty tvoje, a černá ti nesluší, nabídnu ti několik možností, jak se na to dívat a co s tím dělat. V podstatě vždycky dojde na určitý kompromis. Něco bude muset jít stranou.
Než se ale vrhneš do kompromisů, dej si, prosím, chvíli čas na rozmyšlenou. Zvaž, jestli tebou vyvolený styl je opravdu tvůj nebo ho jen chceš mít. Protože pokud ti nesluší, černá už tomu jen dodá ten pomyslný hřebíček do rakve. Což, uznávám, v případě gothic stylu může znít skoro jako pochvala (promiňte tímto se vám nevysmívám, pouze lehký uctivý humor), ale pochvala to není.
Kompromis u těchto stylů spočívá v tom, že často nemůžeš mít obojí. A tím obojím myslím slušivost a charakteristickou estetiku onoho stylu. Abych to vysvětlila. Buď budeš vypadat maximálně dobře nebo budeš vypadat maximálně v onom stylu. Všechny ostatní možnosti jsou někde mezi tím. Je-li pro tebe nejdůležitější vypadat na první pohled jako rockerka, gothička nebo metalistka, prostě u černou budeš nosit i s vědomím, že ti nebude až tolik slušet. Možná ti prostě víc záleží na sebevyjádření než na kráse, pokud to tak nazveme.
Naopak můžeš upřednostnit slušivost s tím, že jenom ty budeš vědět, jaký styl tě při tvorbě toho tvého inspiroval. Budeš tedy místo gothičky na první pohled působit spíše jako romantička se zálibou v temnějších motivech (netopýři, kříže, pavouci, apod.), protože místo černé si oblékneš své slušivé barvy. Klidně růžovou nebo zelenou. A určitě to není špatně, ostatně, gothic má mnoho různých verzí a podtypů a ne u všech nutně převažuje černá. Jenom je typická.
Stejně tak rockerka může chodit oblečená barevně, nosit džíny a křiváky a trička s kapelami a určitě nebude mít problém černou vynechat nebo upozadit.
Metalistka asi bude trochu vypadat jako tomboy, podle toho, jak přesně svůj styl pojme. Ale jde to a o tom mluvím.
A pokud chceš něco mezi tím, vždycky jde tu typickou černou používat hlavně dál od obličeje a doplňovat ji o jiné barvy.
Pro ukázku jsem udělala rockový a gothický šatník, který není jen o černé, ale obsahuje ji – v případě gothického o dost víc. A taky jsem vytvořila ukázkové outfity, na kterých můžeš sama posoudit, jak moc „ve stylu“ jednotlivé možné kombinace vypadají.
P. S. Většina oblečení v ukázkových šatnících je z obchodu EMP, se kterým mám dobrou zkušenost a mají zajímavý výběr oblečení v těchto stylech. Nesponzorují mě, ale vzhledem k tomu, že to není úplně běžné oblečení a většinu tady asi prodávají jen oni, připadalo mi víc než vhodné zdroj uvést.
U obou šatníků jsem se snažila zachovat prvky typické pro ony styly, tak, aby byly rozpoznatelné, zatímco jsem se zároveň pokusila přidat co nejvíce jiných barev, aby nebyly především černé. U gothického stylu to šlo mnohem hůř, už proto, že oblečení v něm je tak charakteristické, že by mi trvalo hodiny najít něco podobného v barvě. Ale pokud děláš svůj šatník a dáš tomu čas, nejspíše se ti podaří vytvořit si i barevný šatník v podobném duchu. Stačí se držet korzetů, krajek, netopýrů, apod. 🙂 Samozřejmě i podle toho, jaké další styly tvůj osobní styl obsahuje.
A co si o tom myslíš ty? Dovedeš si představit temný styl bez černé? Nebo dříve ne a teď už ano? Pokoušíš se o něj? Anebo zastáváš názor, že je lepší do černé jít, ať už ti sedí nebo ne?